Profilaktyka

W profilaktyce niezwykle ważna jest także edukacja, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Każdorazowo po wykonaniu zabiegów profilaktycznych Pacjent zostanie poinstruowany w zakresie właściwych dla Niego metod higienizacji.Regularne wykonywanie zabiegów higienicznych
przy użyciu profesjonalnego sprzętu dentystycznego oraz regularne kontrole dentystyczne i leczenie powstałej próchnicy pozwala na zachowanie zdrowego uśmiechu przez wiele wiele lat.

Scaling

To zabieg usunięcia kamienia nazębnego. Wykonywany jest przy pomocy wysokiej klasy urządzenia ultradźwiękowego, które nie uszkadza szkliwa. Zabieg jest z reguły bezbolesny, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy zabieg usunięcia kamienia kończony jest polerowaniem wszystkich oczyszczonych powierzchni. Gładka powierzchnia zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie świeżości.

Fluoryzacja

To zabieg polegający na pokryciu oczyszczonego szkliwa zębów preparatem
o wysokim stężeniu fluoru w postaci żelu, pianki lub lakieru. Związki fluoru przenikają do szkliwa zębów wzmacniając je i tym samym zmniejszając ryzyko próchnicy. Zabieg można powtarzać profilaktycznie co 6 miesięcy.
Fluoryzacja zębów jest wskazane szczególnie u osób, które są podatne na zmiany próchnicowe, mogą to być więc zarówno dzieci, jak i dorośli.
Wprawdzie obecnie większość środków do higieny jamy ustnej zawiera fluor, należy jednak pamiętać, że jego dawki zawarte np. w paście do zębów są niewielkie,
a ponadto bardzo szybko się wypłukują. Długofalowe efekty przynoszą jedynie te zabiegi, w których fluor o dużym stężeniu pozostaje na zębach przez dłuższy czas.

Piaskowanie

To zabieg usuwania osadu i przebarwień na koronach zębów, powstałych
od kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia papierosów. Do tego celu służą piaskarki, wyrzucające pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Piaskowanie jest często uzupełnieniem scalingu, ponieważ dokładnie czyści przestrzenie międzyzębowe. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

Lakowanie zębów

Zabieg lakowania zębów skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Bardzo ważne jest, żeby lakowanie było przeprowadzone możliwie jak najszybciej po wyrznięciu się pierwszych zębów stałych, zanim bakterie zdążą osadzić się w bruzdach. Dlatego też w trakcie wyżynania się zębów warto odwiedzić z dzieckiem dentystę i skonsultować termin pierwszego lakowania.

Protetyka

Więcej…

Profilaktyka

Więcej…

Implantologia

Więcej…

Ortodoncja

Więcej…

Chirurgia

Więcej…