Ortodoncja

To dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu zarówno u dzieci jak i u dorosłych pacjentów. Oprócz szerokiej gamy aparatów stałych oraz ruchomych wprowadziliśmy innowacyjną metodę leczenia z zastosowaniem niewidocznych aparatów Clear Aligner podnosząc tym samym komfort leczenia ortodontycznego.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
Zdrowy i ładny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Noszenie aparatu to główna część procesu leczenia ortodontycznego, którego efektem jest skorygowanie wady zgryzu. Aparat umożliwia zachowanie zdrowego uzębienia, wyleczenie niektórych wad wymowy oraz utrzymanie komfortu jamy ustnej. Proste zęby są mniej narażone na próchnicę i choroby przyzębia, dlatego już od najmłodszych lat warto pomyśleć o założeniu aparatu ortodontycznego.

Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?
Okres leczenia aparatem ortodontycznym uzależniony jest od poziomu zaawansowania wady zgryzu pacjenta. W zależności od metody leczenia i rodzaju aparatu, wynosi on od kilku miesięcy do kilku lat.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?
Nie ma określonej granicy wiekowej w przypadku leczenia aparatem ortodontycznym. Korekcie nieprawidłowego zgryzu może więc poddać się każdy – zarówno dzieci mające zęby mleczne (aparat wyjmowany), jak i młodzież i dorośli mający zęby stałe (aparat stały).

Aparaty wyjmowane stosowane są w wieku rozwojowym, czyli w trakcie wymiany uzębienia mlecznego na stałe. To tak zwane aparaty dziecięce, służące do wczesnego leczenia ortodontycznego. Dają bardzo dobre efekty leczenia, jednak wymagają dużej współpracy ze strony pacjenta i rodziców. Zalecane do leczenia dzieci w wieku od 4. do 12. roku życia.

Aparaty stałe służą do korygowania nieprawidłowości zgryzu znacznie poważniejszych niż w przypadku leczenia aparatem wyjmowanym. Zalecane są zarówno osobom dorosłym, jak i młodzieży – wszystkim mającym zęby stałe. Nie ma jednoznacznie określonej granicy wieku, do której można poddać się leczeniu aparatem ortodontycznym. Długość noszenia aparatu stałego uzależniona jest od wady uzębienia pacjenta.

Rodzaje aparatów stałych:

  • metalowe
  • estetyczne
  • samoligaturujące

Aparaty Clear Aligner są to zupełnie niewidoczne aparaty w postaci przezroczystych nakładek bardzo wygodne do noszenia, zwłaszcza dla pacjentów niemogących pozwolić sobie na aparat stały. Aparat ten zdejmuje się do mycia zębów, co pozwala na dokładną higienę, a także daje możliwość zdjęcia aparatu np. na ważne spotkania biznesowe itp. Jest to najnowsza metoda prostowania zębów, zalecana zwłaszcza dla osób dorosłych, które cenią sobie komfort i dyskrecję. Średni czas leczenia tą metodą to tylko 6  miesięcy!

 


 

Aparaty invisaling

 

 

Przez lata leczenie ortodontyczne wiązało się dla Pacjentów z dużymi wyrzeczeniami i wieloma niedogodnościami. Zmieniło się to u progu nowego tysiąclecia, kiedy to dzięki połączeniu medycznej wiedzy i nowoczesnej technologii, powstał system Invisalign. Jest on innowacyjnym rozwiązaniem, pozwalającym na leczenie nawet najbardziej zaawansowanych wad zgryzu. Ten system nakładkowy na przestrzeni blisko dwóch dekad odmienił na lepsze uśmiechy ponad 6 milionów osób na całym świecie. Chcesz poddać swoje zęby metamorfozie? Podejmij leczenie ortodontyczne aparatem Invisalign w naszym gabinecie!

Czym jest Invisalign?

Invisalign to system nakładek ortodontycznych, które umożliwiają korygowanie niewłaściwego ustawienia zębów, w niezwykle komfortowy dla Pacjenta sposób. Alignery są wykonane z transparentnego tworzywa, dzięki czemu tego rodzaju aparat jest niemal niewidoczny. Invisalign gwarantuje zupełnie nową jakość leczenia ortodontycznego. Jest doskonałym wyborem dla Pacjentów, którzy na co dzień żyją aktywnie oraz tych, którzy nie chcą (lub z różnych względów nie mogą) pozwolić sobie na tak widoczną ingerencję w swój wygląd, jaką jest noszenie na zębach tradycyjnego aparatu.

Jak działa aparat Invisalign?

System wykorzystuje nakładki wykonane z termoplastycznego tworzywa najwyższej klasy medycznej. Są one w pełni bezpieczne dla Pacjenta, a przy tym wykazują się niezwykłą skutecznością. Alignery są wytwarzane metodą druku 3D. Nakładki oddziałują na zęby z określoną siłą, przywracając je do właściwego ułożenia w łuku zębowym. Zastosowanie technologii Smart Track sprawia, że przesunięcia zębów są nawet do 75% bardziej przewidywalne, co pozwala na skuteczniejszą kontrolę nad poszczególnymi etapami leczenia.

Przewaga Invisalign nad tradycyjnym aparatem ortodontycznym

Przezroczysty aparat na zęby Invisalign ma wiele atutów. Wymieniając je, warto zwrócić uwagę na kwestie estetyczne związane z jego użytkowaniem. Leczenie ortodontyczne trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat i decydując się na klasyczny aparat, trzeba się liczyć z tym, że jego elementy takie jak łuki, pierścienie czy zamki, będą widoczne i na stałe przytwierdzone do zębów. Wybierając niewidoczny system nakładkowy Invisalign, nie trzeba się tym zupełnie martwić – alignery nie zwracają uwagi otoczenia i w każdej chwili Pacjent może je zdjąć (np. przed posiłkiem czy ważnym spotkaniem). To właśnie wygoda użytkowania jest kolejnym ważnym czynnikiem wyróżniającym Invisalign na tle innych aparatów. Nakładki nie utrudniają codziennej higieny jamy ustnej. Zęby można dokładnie wyszczotkować po ściągnięciu aparatu, a same alignery wystarczy dokładnie wypłukać przy użyciu ciepłej wody. Prostując zęby z Invisalign, nie trzeba też rezygnować z ulubionych potraw. Podczas kuracji można jeść i pić absolutnie wszystko, wystarczy pamiętać o ściąganiu nakładek na czas jedzenia. Zastosowanie tego rodzaju aparatu, w przypadku niektórych Pacjentów, pozwala także znacząco skrócić czas leczenia. System Invisalign jest odpowiedni również dla alergików, ponieważ nie bazuje na elementach metalowych, które mogłyby zawierać uczulający nikiel, chrom lub kobalt.

Przebieg leczenia niewidocznym aparatem ortodontycznym Invisalign

Decydując się na leczenie aparatem Invisalign, Pacjent, jeszcze przed właściwym rozpoczęciem kuracji, może zobaczyć efekt, do którego dąży. Jak? Wszystko dzięki wewnątrzustnemu skanerowi iTero, który umożliwia wizualizację możliwych do osiągnięcia rezultatów. Właśnie taką symulację ortodonta przeprowadza podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej. Lekarz wykonuje także diagnostykę obrazową i wyciski zębów, na podstawie których projektowane są indywidualnie dostosowane do potrzeb Pacjenta nakładki. Na każdym z etapów leczenia Pacjent otrzymuje od lekarza nowy zestaw alignerów. Trzeba je zmieniać średnio co 2 tygodnie i nosić każdego dnia przez około 20-22 godziny. Po zakończeniu właściwej kuracji osiągnięte efekty utrzymywane przy pomocy retainera, czyli nakładki zapobiegającej powrotowi zębów do poprzedniego położenia.

Ile trwa leczenie aparatem Invisalign?

Leczenie przy pomocy aparatu Invisalign trwa krócej niż w przypadku kuracji ortodontycznych wykorzystujących tradycyjne rozwiązania. Wystarczy kilka miesięcy, by Pacjent mógł cieszyć się prostymi zębami i olśniewającym uśmiechem. Oczywiście całkowita długość leczenia jest indywidualna dla każdego Pacjenta i zależy od wielu czynników, wśród których można wymienić np. rodzaj wady zgryzu, stopień jej zaawansowania, czy zdyscyplinowanie Pacjenta. W większości przypadków wymarzony uśmiech można jednak osiągnąć w 9-18 miesięcy.

Ile kosztuje leczenie aparatem Invisalign?

Decydując się na podjęcie leczenia aparatem Invisalign, warto mieć świadomość dotyczącą związanych z tym kosztów. Cena wstępnej wizyty obejmującej stworzenie na potrzeby Pacjenta indywidualnego planu leczenia to 2000 zł. Wszystkie zestawy przezroczystych nakładek (na dwa łuki zębowe), pozwalających na przeprowadzenie pełnej kuracji, to wydatek rzędu od 8000 do 14000 zł.
Zapraszamy na leczenie wad zgryzu aparatem invisalign do naszego gabinetu.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ: +48 504 074 968